مقررات رادیوئی 110 ساله شد

چهارشنبه 1 دي 1395

هولین ژائو، دبیرکل اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) در پیامی به مناسبت یکصد و دهمین سالروز تدوین مقررات رادیوئی اعلام کرد: مقررات رادیوئی ITU کارکرد بدون تداخل سامانه‌های ارتباطات رادیوئی را تضمین کرده و دسترسی مساوی به طیف رادیوئی را به عنوان منبع طبیعی کمیاب و بدون مرز، در سراسر جهان برای همگان فراهم می‌سازد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، وی با اشاره به اینکه یکصد و دهمین سالروز تهیه و تدوین مقررات رادیوئی از سوی ITU در دسامبر 2016 جشن گرفته می‌شود، گفته است مقررات رادیوئی شامل مجموعه‌ای از قوانین و مقررات بین‌المللی حاکم بر بهره‌برداری از طیف رادیوئی و مدارات ماهواره‌ای برای ارتباطات جهانی بی‌سیم است.
ژائو در این پیام نوشته است:
در جهانی که بیش از پیش به سمت و سوی "ارتباطات بی‌سیم" سوق می‌یابد، مقررات رادیوئی ITU این امکان را برای کلیه خدمات رادیوئی فراهم می‌کند که طیف فرکانسی برای شمار فزاینده‌ای از کاربران و متقاضیان جهت ارائه خدماتی با کیفیت برتر به اشتراک گذاشته شود.
از اوایل دهه 1900، مدیریت طیف فرکانس رادیوئی و مقررات بهره‌برداری از آن یکی از مهمترین وظایف ITU بوده است و کشورهای عضو ITU در ایفای نقش خود به عنوان هماهنگ‌کننده جهانی طیف، مقررات رادیوئی را تدوین و دائماً به روز رسانی کرده‌اند.
اولین مجموعه از مقررات بین‌المللی ITU در سال 1906 شکل گرفت که اساساً مربوط به تلگراف رادیوئی برای حوزه دریایی بود. کنوانسیون 1906 تلگراف رادیوئی، 30 کشور با مرز دریایی را در 3 نوامر 1906 در برلین برای اولین کنفرانس رادیو تلگراف بین‌المللی گرد هم آورد که در آن "کنوانسیون تلگراف رادیوئی" به منظور تدوین قوانین الزام‌آور برای ارتباطات داخلی میان کشتی‌ها در دریا و ایستگاههای ساحلی مصوب گردید.
امروزه مقررات رادیوئی بر بیش از 40 نوع خدمات ارتباطات رادیوئی در سراسر جهان اعمال می‌شود و محدوده فرکانسی از 9 کیلوهرتز تا 3000 گیگاهرتز را پوشش می‌دهد. در حال حاضر این مقررات، شامل بیش از 2000 صفحه است که اصول و قوانین حاکم و همچنین حقوق و تعهدات 193 کشور عضو ITU در بهره‌برداری موثر از طیف و مدارات ماهواره‌ای، به شیوه‌ای هماهنگ که منجر به تداخلات مضر برای یکدیگر نشود را شامل می‌شود.
از سال 1906، 38 کنفرانس جهانی ارتباطات رادیوئی موسوم به WRC مقررات رادیوئی ITU را مورد بازبینی قرار دادند تا بتواند پاسخگوی پیشرفتهای فناوری و اجتماعی باشند که آخرین نسخه 2016 مصوب در کنفرانس جهانی ارتباطات رادیوئی 2015 (WRC-15) در حال حاضر به صورت بر خط در سایت www.itu.int)ITU) در دسترس همگان است.
در طول 110 سال گذشته، ثابت شده است که مقررات رادیوئی ITU ابزاری کاملاً مناسب برای مدیریت طیف فرکانس و مدارات ماهواره‌ای، براساس همکاری بین‌المللی و درک متقابل هستند و با پیچیدگی روزافزون دنیای دارای ارتباطات متقابل و سامانه‌های بی‌سیم حاضر در همه جا، اکنون بیش از هر زمان حائز اهمیت است که از کارائی و بازدهی حداکثری کنفرانسهای ارتباطات رادیوئی در تکامل به موقع این مقررات رادیوئی به عنوان ابزار با ارزش، اطمینان حاصل کنیم.

 

نظرخواهی تخصصی

Powered by Tetis PORTAL