ثبت‌نام آزمون رادیو آماتوری سال آینده آغاز شد

کد خبر: 32336

دوشنبه 23 دي 1398

امکان ثبت‌نام آزمون رادیو آماتوری سطح مبتدی در نیمه اول سال آینده در پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، بخش خدمات الکترونیک، صدور پروانه سرویسهای رادیوئی فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، معاون رادیوئی این سازمان با اعلام خبر فوق گفت: در سال جاری 216 نفر برای شرکت در آزمون رادیو آماتوری سطح مبتدی ثبت‌نام کرده بودند که از میان آنان 154 نفر به صورت همزمان در ستاد و مناطق رگولاتوری در آزمون کتبی شرکت کرده و 97 نفر از آنان نمره قبولی را کسب کردند. همچنین در آزمون عملی (مورس) 79 نفر حضور داشتند که از این تعداد 68 نفر به عنوان قبول شدگان نهائی آزمون کتبی و عملی معرفی شدند.
نسترن محسنی با اشاره به مفاد آئین‌نامه اجرائی قانون بی‌سیم‌های اختصاصی افزود: براساس این آئین‌نامه، پروانه‌های رادیو آماتوری به سه سطح مبتدی (درجه سه)، عمومی (درجه دو) و پیشرفته (درجه یک) تقسیم می‌شوند که شرایط آزمون و حدود کارکردی هر کدام از سطحها براساس ماده 44 آئین‌نامه متفاوت است و رگولاتوری در سال جاری، پس از شش سال از برگزاری آزمون قبلی، آزمون درجه سه را برگزار کرد.
وی اظهار کرد: سرویسهای رادیو آماتوری و رادیو آماتور ماهواره‌ای دو سرویس از 31 سرویس رادیوئی تعریف شده از سوی اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) است و رادیو آماتورها، افراد علاقه‌مند در حوزه ارتباطات رادیوئی هستند که با دریافت گواهی‌نامه آن، می‌توانند براساس نوع گواهی‌نامه دریافتی خود از طیف‌های فرکانسی استفاده کرده و با شناسه ارتباطی خاص خود (Call Sign) برای برقراری ارتباط اقدام کنند.
محسنی درباره نوع ارتباطات رادیوئی حوزه رادیو آماتوری گفت: ارتباطات رادیوئی در حوزه رادیو آماتوری از جنس بررسیهای فنی، تبادل علمی و عملی، فعالیتهای سرگرمی و تفریحی و غیرتجاری است و رادیو آماتورها صرفاً براساس علاقه‌مندی خود از آن برای مبادله پیام، آزمایش بی‌سیم‌های (فرستنده – گیرنده) ساخت خود، کسب دانش و مهارت در حوزه الکترونیک، مخابرات و ارتباطات، رادیو پورت، مسابقه و برقراری ارتباط اضطراری استفاده می‌کنند.
معاون رادیوئی رگولاتوری افزود: آزمون رادیو آماتوری بعدی نیمه اول سال 99 برگزار می‌شود و تلاش می‌کنیم درصورت امکان و موافقت سایر مراجع نظارتی، این آزمون را به جز سطح مبتدی در سطح عمومی (درجه دو) نیز برگزار کنیم.

 
 

نظری ثبت نشده است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL