93 درصد روستاهای کشور پوشش تلفن همراه دارند

کد خبر: 32391

چهارشنبه 24 ارديبهشت 1399

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استانهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: تا پایان سال 98 حدود 36 هزار و 700 روستا، یعنی 93 درصد روستاهای کشور از پوشش تلفن همراه برخوردار شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مهرداد ترابیان با اشاره به اینکه در تقسیمات کشوری روستا به محدوده‌ای گفته می‌شود که بالای 20 خانوار داشته باشد، گفت: در حال حاضر در کشور بالای 39 هزار روستا وجود دارد که توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در آنها یکی از اهداف دولت است.
وی ادامه داد: براساس ماده 68 برنامه ششم توسعه، 80 درصد روستاهای کشور باید به پهن باند دسترسی داشته باشند و از چهار خدمت پزشکی از راه دور، آموزش از راه دور، بانکداری الکترونیک و کشاورزی از راه دور بهره‌مند شوند. بر همین اساس هدف‌گذاری وزیر ارتباطات برای سال 99، اتصال 100 درصدی روستاها به شبکه پهن باند است. البته امکان دارد حدود پنج درصد روستاها به دلیل شرایط خاص جغرافیایی، شامل این هدف‌گذاری نشوند.
ترابیان در مورد دسترسی روستاها به شبکه ملی اطلاعات در سال گذشته، گفت: در سال 98 نزدیک به 35 هزار روستا، یعنی حدود 89 درصد از روستاهای کشور به پهن باند شبکه ملی اطلاعات دسترسی پیدا کرده‌اند؛ این آمار در سال 96 حدود 32 درصد کل روستاهای کشور را شامل می‌شد. همچنین تا پایان سال 98 بیش از 31 هزار و 500 روستا به تلفن ثابت دسترسی پیدا کرده‌اند.
وی با اشاره به افزایش پوشش ارتباطی و پهن باند روستاها در دو سال گذشته تصریح کرد: هنگامی که وزارت ارتباطات مشغول شبکه‌سازی در روستاها بود، بسیاری انتقاد می‌کردند که پوشش پهن باند در روستاها چه ضرورتی برای کشور دارد؟ اما با شیوع کرونا و تعطیلی مدارس، راه‌اندازی آموزش از راه دور نشان داد اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در طی این سالها زیرساختی را ایجاد کرده است که در بسیاری از روستاهای دورافتاده دانش‌آموزان می‌توانند آموزش از راه دور را تجربه کنند.
ترابیان افزود: در دوران کرونا مصرف ترافیک در روستاها نیز مانند شهرهای کشور تقریباً دو برابر شده است با این تفاوت که با برداشته شدن برخی محدودیت‌ها در شهرها، شاهد افت ترافیک در شهرها هستیم، اما در روستاها همچنان مصرف ترافیک بالاست، البته این موضوع تاکنون مشکل خاصی برای وضعیت دسترسی روستاها ایجاد نکرده است.

 
 

نظری ثبت نشده است

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 الی 14:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

تلفن گویا: ۰۹۶۳۶۹

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL