تکرارکننده‌های غیرمجاز یکی از عوامل کاهش کیفیت ارتباط است

کد خبر: 32880

دوشنبه 13 دي 1400 11:14:38

مدیرکل نظارت بر طیف رگولاتوری اعلام کرد: تداخلات رادیویی یکی از عوامل موثر افت در کیفیت ارتباط مشترکین تلفن همراه است و بیشترین عامل تداخل مربوط به تکرارکننده‌های غیرمجاز تلفن همراه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، عظیم فرد که در جلسه کمیته پایش کیفیت اینترنت با حضور رئیس و معاونین رگولاتوری، مدیران عامل اپراتورهای سیار و شرکت ارتباطات زیرساخت سخن می‌گفت، تاکید کرد: در حال حاضر بیشترین تداخلات در باندهای فرکانسی 900 و 1800 مگاهرتز و مربوط به تکرارکننده‌های غیرمجاز (repeater)، تقویت‌کننده‌های آنتن تلویزیون، رادیو شناسه (Radio Frequency Identification) و مسدودکننده‌ها است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 65 درصد از عوامل تداخل مربوط به تکرارکننده‌های غیرمجاز است، افزود: تجهیزات تکرارکننده در بسیاری از نقاط به عنوان راهکاری برای رفع مشکلات عدم پوشش تلفن همراه استفاده می‌شود اما اغلب این تجهیزات، غیرمجاز بوده و استفاده از آن تا شعاع چند صد متری باعث ایجاد تداخل و افت کیفیت ارتباط مشترکین می‌شود.
دکتر فرد درباره اقدامات رگولاتوری برای رفع تداخلات داخلی گفت: با توجه به پایش و مانیتورینگ آنلاین و میدانی از طریق ماشین‌های پایش در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، نقاط دارای تداخل فرکانسی شناسائی شده و پس از آن تجهیزاتی که عامل تداخل فرکانسی هستند جمع‌آوری و ضبط می‌شوند.
مدیرکل نظارت بر طیف رگولاتوری اظهار کرد: در 9 ماهه اول سال جاری 3 هزار و 175 مورد تداخلات تلفن همراه در سامانه تداخلات رگولاتوری ثبت شده است که هزار و 613 مورد مربوط به تداخل با شبکه همراه اول و 920 مورد مربوط به تداخل با شبکه ایرانسل بوده و در مجموع هزار و 20 مورد آن رفع شده است.
وی با اشاره به اینکه بیشترین عامل تداخلات، تکرارکننده‌های غیرمجاز هستند، تصریح کرد: در برخی از نقاط مشترکان حقیقی یا حقوقی برای رفع نیاز ارتباطی خود به دلیل پایین بودن قیمت از تجهیزات تکرارکننده غیرمجاز استفاده می‌کنند در حالیکه مشترکان می‌توانند مشکلات مربوط به نداشتن پوشش تلفن همراه در منطقه مورد نظرشان را از طریق سامانه ثبت و پاسخگوئی به شکایات 195، به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی یا اپراتوری که از آن سرویس دریافت می‌کنند اعلام کنند تا پیگیری لازم برای رفع آن انجام شود.
دکتر فرد تداخلات بین‌المللی در باندهای فرکانسی مورد استفاده شبکه‌های اپراتوری را یکی دیگر از دلایل افت کیفیت ارتباط در نقاط مرزی اعلام کرد و گفت: ما با 15 کشور مرز زمینی و دریایی داریم که تداخلات فرکانسی و سرریز سیگنال رادیوئی با آنها را در قالب تفاهم‌نامه‌های دو جانبه یا مقررات رادیویی بین‌المللی بررسی کرده و برای رفع آن اقدام می‌کنیم.

*
Captcha

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 الی 16:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL