گزارش رویدادهای بین المللی شماره 37 دفتر سازمانهای تخصصی بین المللی منتشر شد

کد خبر: 32822

دوشنبه 26 مهر 1400 9:9:13

براساس آخرین رتبه‌بندی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU)، رگولاتوری ایران با ارتقای هفت رتبه‌­ای، وارد نسل چهارم رگولاتوری شد.

در رگولاتوری نسل چهارم، حفاظت از منافع مصرف‌کنندگان، بازارهای باز و پیشرفت در سرمایه‌گذاری مطابق با اهداف اجتماعی و اقتصادی، ایجاد مقررات یکپارچه بر اساس سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی در سطح ملی، مد نظر است. به عبارت دیگر، با تدوین مقررات حوزه ICT همراستا با برنامه­های توسعه ملی در زمینه­های اجتماعی و اقتصادی، نقش رگولاتور در هدایت بازار تکمیل می­گردد.

رگولاتوری ایران با برنامه­ریزی و تداوم اجرای برنامه­های کاربردی و عملیاتی، طی ارتباط نزدیک با سازمان­های تخصصی بین‌المللی توانست به این دستاورد دست یابد.

مطالعات بیانگر آنست که برای ایجاد بهبود در شاخص­های اقتصادی مرتبط با بخش ICT، سیاست­های کلی­تر نیز تاثیرگذار می­باشد. چارچوب سازمانی رگولاتوری ICT واسط بین سیاست‌ها و نتایج بازار است. مقررات کلی موجود در زمینه‌ی رقابت بازار، بر مسائل رقابت بازار بخش مخابرات نیز اعمال می‌شود. از طرفی سیاست‌های بخش ICT و طراحی چارچوب سازمانی، با توجه به تصمیمات و جهت‌گیری‌های سازمان‌های بین‌المللی، رهبری اجرایی و کارآیی سازمانی شکل داده می‌شود.

بنابراین، عوامل متعددی در چگونگی تأثیر سیاست‌گذاری و چارچوب رگولاتوری بر وضعیت بازار بخش مخابرات و ICT نقش دارند. چارچوب سازمانی رگولاتوری ICT، تعیین کننده‌ی سیاست‌های بخش ICT بر وضعیت بازار است. اما سیاست‌های بخش ICT، تحت تأثیر سیاست‌های کلان مانند سیاست‌گذاری برای رقابت و مالیات، و عواملی مانند شرایط کشور، ساختار و سازمان‌های قانونی و چگونگی نفوذ بخش‌های دیگر قرار دارد.

موارد فوق در گزارش رویدادهای بین المللی شماره 37 دفتر سازمانهای تخصصی بین المللی انتشار یافته است.

 

*
Captcha

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 الی 16:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

تلفن گویا: ۰۹۶۳۶۹

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL