تدوین مقررات و ضوابط فنی استفاده از طیف امواج رادیویی توسط دستگاه ها و فرستنده-گیرنده های رادیویی یک از وظایف ذاتی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است. پس از آنکه یک باند فرکانسی به یک یا چند سرویس رادیویی از میان بیش از 30 سرویس رادیویی در سطح جدول تخصیص های فرکانسی کشور اختصاص یافت، کاربردهای رادیویی متنوعی در آن باند فرکانسی مطرح می گردد. تعیین آرایه کانالی مناسب، پهنای باند فرکانسی هر کانال رادیویی، توان فرستنده، توان تشعشعی، بهره توان آنتن ها، استانداردهای قابل اعمال و برخی موارد فنی دیگر که ممکن است برای کاربردهای مختلف متفاوت باشد در بخش ضوابط فنی اعلام می گردد. در بخش مقررات استفاده از طیف مواردی نظیر شرایط واردات، استفاده کنندگان مجاز، روش دریافت پروانه یا ثبت اطلاعات در سازمان، فرایندهای اداری مربوط، جداول تخصیص کدها، جداول مدارک مورد نیاز و علائم و نظایر آن اعلام می گردد.
تولید مقررات براساس تشخیص سازمان و یا نیاز مخاطبان در دستور کار سازمان قرار گرفته و برای انجام مطالعات اولیه و تولید مقررات کارگروه مطالعاتی تشکیل می گردد. همچنین در صورت نیاز به فعالیت های خارج از سازمان، تولید مقررات در چارچوب پروژه برونسپاری می گردد. مقررات و ضوابط فنی تولید شده، در کمیته ای که به همین نام در سازمان شناخته می شود، مطرح شده و با اعمال اصلاحات لازم اصلاح و تصویب می گردد. در برخی موارد نیز مقررات تولید شده در سطح کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات طرح گردیده و پس از تصویب به کار گرفته می شود.
طرح های فرکانسی لینک های مایکروویو، دستورالعمل صدور پروانه خرید و فروش، دستورالعمل صدور پروانه تولید و فروش، دستورالعمل صدور پروانه ارائه خدمات مشاوره رادیویی، نحوه تخصیص علامت حطاب، پروانه های عمومی باندهای فرکانسی 24 گیگاهرتز، 4/2 گیگاهرتز، 8/5 گیگاهرتز؛ مقررات تلفنهای بی سیم، پروانه عمومی بی سیم های برد کوتاه، مقررات مدل ها و نظایر آن جزو مقررات پر کاربرد ارتباطات رادیویی محسوب می شوند که بعضا چندین بار بروز رسانی شده اند.

 

 

متقاضیان تولید مقررات و یا ضوابط فنی خاص می توانند درخواست مکتوب خود به همراه دلایل توجیهی و مقررات و ضوابط پیشنهادی را برای بررسی به سازمان ارسال نمایند. سازمان پس از بررسی نسبت به اعلام نظر خود اقدام خواهد کرد.

فرآیند تدوین مقررات و ضوابط فنی سرویس های رادیویی
فرایند ویرایش مقررات و ضوابط فنی سرویس های رادیویی

 

۱. دلایل توجیهی برای مقررات یا ضوابط فنی مورد نظر؛
2. مقررات یا ضوابط فنی پیشنهادی.

 

مدت زمان ارائه خدمات:
بستگی به پیچیدگی و ضرورت موضوع دارد.

 

 
 

نظری ثبت نشده است

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 الی 14:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

تلفن گویا: ۰۹۶۳۶۹

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL