بر اساس ماده 1 "قانون بی سیم های اختصاصی و غیرحرفه ای (آماتوری)" و ماده 3 آیین نامه اجرایی آن برای دایرکردن هر ایستگاه رادیویی، اخذ پروانه تاسیس و بهره برداری از شبکه رادیویی از این سازمان الزامی است. لذا متقاضیان برپایی شبکه رادیویی جهت استفاده از ایستگاه های زمینی ماهواره ای باید به یکی از شرکت های ارائه کننده خدمات عمومی انتقال داده از طریق ماهواره (SAP) که اسامی آن ها در قسمت دارندگان پروانه موجود می باشد، مراجعه و درخواست خود را ارائه نماید. متقاضیان با توجه به نوع درخواست خود می توانند برقراری ارتباط را از طریق یکی از روش های زیر تامین نمایند:
- شبکه دارای هاب مشترک: برقراری ارتباط از طریق هاب های دارندگان پروانه SAP می باشد. ارسال/دریافت اطلاعات می تواند بصورت اشتراکی و یا اختصاصی باشد؛
- شبکه دارای هاب اختصاصی: برقراری ارتباط از طریق هاب اختصاصی تخصیص یافته به این شبکه می باشد. پهنای باند فرکانسی اختصاص یافته به هاب این شبکه باید بدون هیچ گونه اشتراک باشد و ارسال/دریافت ایستگاه های ریموت می تواند بصورت اشتراکی و یا اختصاصی باشد؛
- شبکه بدون هاب مرکزی: در صورت نیاز به برقراری ارتباط دو یا چند ایستگاه بدون این که اطلاعات آن ها از طریق هاب مبادله شود. پهنای باند فرکانسی اختصاص یافته به ایستگاه های این شبکه بدون هیچ گونه اشتراک می باشد؛
- شایان ذکر است برای شفایت نوع ارتباط در صدور پروانه رادیویی مربوطه پیشنهاد می شود در متن قرارداد که بین دارنده پروانه SAP و بهره بردار منعقد می گردد تعداد ایستگاه های درخواستی، نوع ارتباط، نرخ ارسال/ دریافت اطلاعات (Kb/s) هر ایستگاه در نوع پخش اشتراکی، نرخ اشتراک و پهنای باند ارسال/دریافت اطلاعات (kHz) هر ایستگاه در نوع پخش اختصاصی مشخص و اعلام گردد.
با توجه به اهمیت به روز بودن پروانه های این سرویس بهره برداران باید همکاری لازم را با دارنده پروانه SAP در ارائه درخواست های تغییرات در شبکه مبذول داشته و در صورت نصب/ جمع آوری هر ایستگاه، صورتجلسات مربوطه در اسرع وقت تنظیم شود و حداقل یک ماه قبل از پایان اعتبار قرارداد نسبت به تمدید و یا لغو آن اقدام نمایند.

 

 

نحوه ارائه خدمت:
این خدمت به صورت نیمه الکترونیکی ارائه می شود.
الف) ارسال درخواست کتبی به یکی از دارندگان پروانه خدمات عمومی انتقال داده از طریق ماهواره (SAP)؛
ب) عقد قرارداد با دارندگان پروانه SAP با توجه به نوع برقراری ارتباط رادیویی (به یکی از سه روش توضیح داده شده مذکور)؛
ج) اخذ پروانه رادیویی از سازمان توسط دارندگان پروانه SAP با ثبت اطلاعات و پرداخت سه ماهه پیش پرداخت حق استفاده از فرکانس؛
خاطر نشان می سازد در روش اول فوق (شبکه دارای هاب مشترک) پروانه رادیویی بصورت کاغذی صادر نمی گردد و صرفا اطلاعات از سوی سازمان بررسی و تایید می گردد. در دو روش دیگر (شبکه دارای هاب اختصاصی و شبکه بدون هاب مرکزی) پروانه بصورت کاغذی صادر و بهره بردار می تواند تصویر پروانه شبکه رادیویی ماهواره ای خود را از شرکت SAP دریافت نماید.

فرآیند صدور پروانه ایستگاه زمینی ماهواره
فرآیند تمدید/تغییر پروانه ایستگاه زمینی ماهواره

 

 

دارنده پروانه SAP موظف است تصویر قرارداد و صورتجلسات نصب و راه اندازی ایستگاه های مربوطه را به سازمان اعلام نماید تا پس از بررسی پروانه شبکه مذکور صادر گردد.
شایان ذکر است هرگونه تغییر در تعداد ایستگاه ها و یا نحوه ارائه سرویس به بهره بردار توسط اپراتور باید حداکثر ظرف مدت 3 ماه به سازمان ارسال گردد تا تغییرات در سابقه شبکه اعمال و پروانه به روز گردد.
بدیهی است متقاضی می بایست در ارسال اطلاعات لازم به شرکت SAP برای ارائه به رگولاتوری همکاری شایسته و به موقع با شرکت SAP داشته باشد.

 

 

هزینه:
هزینه های مربوط به پردازش و حق استفاده از فرکانس بر اساس "آئین نامه قیمت گذاری طیف امواج رادیویی"، مصوبه شماره ۱۰۷ مورخ ۱۳۸۹/۱۲/۲۲ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات (CRA-RC-۱۳۸۹-۰۱۰۷-۲) محاسبه و اخذ می شود.
متقاضیان می توانند پس از دریافت صورتحساب از طریق سامانه صدور پروانه سرویس های رادیوئی/ پست/ مراجعه حضوری نسبت به پرداخت مبالغ از طریق دستگاه کارتخوان (POS)، تلفنبانک (Telbank)، دستگاه خودپرداز (ATM) و بخش بانکداری اینترنتی کلیه بانک های شبکه شتاب اقدام نمایند.
مدت زمان ارائه خدمات:
30 روز کاری (شایان ذکر است این زمان، بدون در نظر گرفتن زمان استعلام های صلاحیت مسئول شبکه و تسویه حساب مالی می باشد.)

 
 

نظری ثبت نشده است

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 الی 14:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

تلفن گویا: ۰۹۶۳۶۹

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL