پایش جامعه اطلاعاتی نشان می‌دهد:

نیمی از جمعیت جهان به اینترنت دسترسی دارند

کد خبر: 32108

چهارشنبه 10 بهمن 1397

براساس گزارش سالیانه پایش جامعه اطلاعاتی که همزمان با شانزدهمین سمپوزیوم جهانی نشانگرهای مخابراتی (WTIS-2018) رونمایی شد، ضریب نفوذ جهانی اینترنت در پایان سال 2018 حدود 51 درصد معادل 3 میلیارد و 900 میلیون نفر از جمعیت جهان است؛ این ضریب در کشورهای توسعه یافته 80 درصد (نزدیک به وضعیت اشباع)، در کشورهای در حال توسعه 45 درصد و در سایر کشورهای کمتر توسعه یافته 20 درصد است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بر مبنای پایش انجام شده تمامی نشانگرهای دسترسی ارتباطی و فناوری اطلاعات به جز تلفن ثابت در دهه گذشته رشد پایداری داشته که البته رشد این نشانگرها در کشورهائی که دارای ضریب نفوذ بالا بوده‌اند، کاهش یافته است.
در بخش دسترسی به تلفن، تلفن همراه به عنوان یک سرویس پایه، سرویس غالب شده است و در حالیکه تعداد مشترکین تلفن ثابت رو به کاهش است، تعداد مشترکین تلفن همراه همچنان در حال رشد است و رشد دسترسی باند پهن نیز به صورت پایدار ادامه دارد. بیشتر مشترکین تلفن ثابت دارای حداقل سرعت دانلود 2 مگابیت هستند، نرخ رشد پهن باند ثابت بدون کاهش ادامه دارد.
در حوزه دسترسی به اینترنت نیز نتایج پایش نشان می‌دهد تقریباً 60 درصد خانوارها در سال 2018 به اینترنت خانگی دسترسی داشته‌اند، در حالیکه این رقم در سال 2005 کمتر از 20 درصد بوده است.
براساس گزارش سالیانه پایش جامعه اطلاعاتی، ایران با یک میلیارد و 848 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در سال 2016 در حوزه ارتباطات بعد از کشورهای ترکیه، مالزی و امارات از نظر حجم سرمایه‌گذاری در جایگاه 23 جهان قرار گرفته است. بالاترین میزان سرمایه‌گذاری مربوط به کشورهای آمریکا (86405 میلیون دلار)، چین (66256 میلیون دلار)، هند (27891 میلیون دلار)، ژاپن (11949 میلیون دلار) و فرانسه (9825 میلیون دلار) اختصاص دارد.
همچنین ایران در سال 2017 در زیر سبد تلفن همراه با سهم 34% درصدی از سرانه درآمد ناخالص ملی (با ماهی 14/53 دلار درآمد معادل برابری قدرت خرید 4/26 دلار) بعد از کشورهای سریلانکا، فنلاند و آلمان در جایگاه پانزدهم جهان قرار گرفته است. این در حالی است که به لحاظ مقایسه‌ای براساس شاخص برابری قدرت خرید؛ ایران بعد از سریلانکا در جایگاه دوم ارزانترین زیر سبد تلفن همراه در جهان قرار گرفته است.
براساس این گزارش، کشورهای ایران، سریلانکا، بوتان و میانمار که دارای درآمدهای نسبتاً پائین هستند، در زمینه قیمت‌های موبایل باند پهن مبتنی بر گوشی بعنوان قیمت‌های بسیار پائین دسته‌بندی شده و بعنوان کشورهای دارای مقرون به صرفه‌ترین نرخ خدمات موبایل باند پهن از آنان یاد شده است. همچنین ایران در کنار کشورهای بنگلادش، نپال، سریلانکا و ویتنام از قیمت‌های بسیار پائین برای طرحهای تعرفه‌ای ورودی باند پهن ثابت برخوردارند و بعنوان کشورهای دارای مقرون به صرفه‌ترین نرخ خدمات باند پهن ثابت دسته‌بندی شده‌اند.

 
 

نظری ثبت نشده است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL