ارتقای رتبه رگولاتوری ایران در ارزیابی ITU

کد خبر: 32461

چهارشنبه 12 شهريور 1399

مدیرکل دفتر سازمانهای تخصصی بین‌المللی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ارتقای ده رتبه‌ای رگولاتوری ایران براساس آخرین رتبه‌بندی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، علیرضا درویشی، اعلام کرد: براساس آخرین امتیازبندی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) در سال 2019، رگولاتوری ایران رتبه 65 و امتیاز 84 را کسب کرده است؛ مقایسه این رتبه‌بندی با سال 2018 که رتبه رگولاتوری ایران 75 و امتیاز آن 82 بود، نشان می‌دهد ایران دو امتیاز و ده رتبه ارتقا یافته است.
وی درباره شاخص‌های این رتبه‌بندی گفت: اتحادیه بین‌المللی ارتباطات، رگولاتوری کشورهای عضو اتحادیه را با 50 گویه در قالب چهار دسته‌بندی شامل مسایل رقابتی، نظام رگولاتوری، اختیارات و وظایف، بررسی و ارزیابی کرده و براساس امتیازهای به دست آمده رگولاتوری کشورها را رتبه‌بندی می‌کند.
درویشی با اشاره به اینکه براساس این رتبه‌بندی، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی توانسته است امتیاز نسل سوم رگولاتوری را کسب کند، اظهار کرد: رگولاتوری ایران تنها یک نمره تا تبدیل شدن به رگولاتوری نسل چهار فاصله دارد که امیدواریم با تداوم ارتباط نزدیک با سازمانهای تخصصی بین‌المللی و اجرای مجموعه کاملی از برنامه‌های کاربردی و عملیاتی، ایران بتواند نسل چهارم رگولاتوری را کسب کند.
وی درباره تفاوت نسل سه و چهار رگولاتوری عنوان کرد: رگولاتوری نسل سوم به امکان سرمایه‌گذاری، نوآوری و دسترسی در حوزه ICT، تمرکز دوگانه بر تحریک رقابت در ارایه خدمات و محتوا و حفاظت از حقوق مصرف‌کننده توجه دارد و هدایت بازار به نظام‌های مقرراتی سازگارتر و رقابتی‌تر را دنبال می‌کند؛ در حالی که در رگولاتوری نسل چهارم، حفاظت از منافع مصرف‌کنندگان، بازارهای باز و پیشرفت در سرمایه‌گذاری مطابق با اهداف اجتماعی و اقتصادی، ایجاد مقررات یکپارچه براساس سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی در سطح ملی، مد نظر است.
مدیرکل دفتر سازمانهای تخصصی بین‌المللی رگولاتوری تبدیل شدن به رگولاتوری نسل چهارم را از برنامه‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دانست و افزود: ارتقای رگولاتوری کشوری از یک نسل به نسل بالاتر نشان می‌دهد که آن رگولاتوری از نظر انجام وظایف، مقررات‌گذاری، ساختار و ... پیشرفت کرده است و در جهت بهبود بازار این حوزه قدم بر می‌دارد.

 
 

نظری ثبت نشده است

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 الی 14:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

تلفن گویا: ۰۹۶۳۶۹

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL