نظرخواهی تخصصی

شناسایی دستگاه های اجرایی و نهادهای غیرنظامی مایل به واگذاری امکانات ارتباطی مازاد

کد خبر: 31992

دوشنبه 24 ارديبهشت 1397

کلیات

نظر به ایجاد شبکه­ های ارتباطی اختصاصی (نظیر شبکه فیبر اختصاصی)، از سوی برخی از دستگاه­ های اجرایی و نهادهای غیر نظامی  و تمایل تعدادی از دستگاه­ ها برای واگذاری مازاد امکانات ارتباطی به متقاضیانِ آن امکانات، با استناد به بند ب ماده 67 برنامه پنج ساله قانون ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به منظور توسعه دولت الکترونیک و حفظ و یکپارچگی شبکه ملی اطلاعات و افزایش و بهره ­وری زیرساخت­های ارتباطی کشور، دستگاه­ های اجرایی و نهادهای غیر نظامی که دارای شبکه ارتباطی مستقل می­باشند، برای استفاده از قلمرو فعالیت­های داخلی دستگاه مربوط مجاز بوده و برای ارائه خدمات زیرساخت ارتباطی و مخابراتی بر بستر شبکه ملی اطلاعات به سایر اشخاص حقیقی و حقوقی وفق قوانین و مقررات مربوط ملزم به اخذ مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وفق مصوبات شورای عالی فضای مجازی می­باشند. در همین راستا ، این سازمان بعنوان رگولاتوری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و بازوی اجرایی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بر اساس مفاد مصوبه شماره 4 جلسه شماره 271 مورخ 96/11/05 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، و با توجه به ماده "6" اساسنامه خود (تصاویر پیوست) به منظور جلوگیری از هدر رفت منابع و سرمایه­ های کشور در ایجاد شبکه­ های موازی، امکان مدیریت واحد، متمرکز تخصصی و فنی در ایجاد، توسعه، نگهداری و ارائه خدمات بر بستر شبکه­های ایجاد شده و همچنین در جهت هم افزایی هر چه بیشتر در ایجاد شبکه­های زیرساختی، نسبت به ایجاد یک نظام مدون، ساختار یافته و پایا در جهت شناسایی و تخصیص این منابع به متقاضیان واجد شرایط و دارای پروانه از سازمان برای بار دوم نسبت به اجرای فراخوان اقدام نماید.

لذا در این راستا، ضمن دعوت از تمامی دستگاه­ های مشمول این فراخوان که جزئیات آن به شرح زیر اعلام می­گردد تقاضا می­شود تا با ارائه اطلاعات دقیق (پیوست شماره 1) نسبت به اعلام جزئیات امکانات ارتباطی ایجاد شده مازاد خود اقدام نمایند.

 

شرایط و ضوابط واگذاری امکانات ارتباطی مازاد دستگاه­ های اجرایی و نهادهای غیرنظامی

  1. از تاریخ این فراخوان، حداکثر ظرف مدت سه­ (3) ماه، دستگاه­های اجرایی و نهادهای غیرنظامی که مایل به ارائه امکانات ارتباطی مازاد خود می­باشند، موظفند به شرح مصوبه فوق ­الذکر و شرایط این فراخوان اقدام نمایند.
  2. تمامی دستگاه­ های اجرایی و نهادهای غیرنظامی که تا تاریخ مصوبه مذکور و برابر قوانین و مقررات خاص مربوطه، به ایجاد امکانات ارتباطی اقدام نموده­ اند، در صورتی می­توانند نسبت به واگذاری امکانات ارتباطی مازاد خود به شرکت ارتباطات زیرساخت و یا دارندگان پروانه معتبر ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدام نمایند که در مدت زمان فراخوان و برابر موارد درخواستی در این فراخوان، نسبت به اعلام دقیق امکانات ارتباطی مازاد خود اقدام نمایند.
  3. امکانات ارتباطی مازاد، اعلام شده از سوی دستگاه­ های اجرایی و نهادهای غیرنظامی (در مدت زمان تعیین شده در فراخوان) توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن، از طریق اجازه به دستگاه مربوطه، امکان ارائه امکانات مازاد دستگاه مذکور در قالب قرارداد همکاری، اجاره و یا واگذاری در محدوده شبکه مادر مخابراتی امکانات صرفاً به شرکت ارتباطات زیرساخت و در محدوده غیر شبکه مادر مخابراتی با رعایت قلمرو فعالیت تعیین شده در موافقتنامه پروانه را به دارندگان پروانه معتبر ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فراهم می­شود.
  4. دستگاه­ های اجرایی و نهادهای غیرنظامی که از طریق این فراخوان نسبت به دریافت مجوز از سازمان اقدام نکنند، اجازه واگذاری امکانات مازاد ارتباطی را به سایر دستگاه­ ها نداشته و در صورت واگذاری یا ادامه ارائه خدمت بدون اخذ مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برابر قانون پیگیری خواهدشد.
  5. تعرفه امکانات ارتباطی مازاد دستگاه­ های اجرایی و نهادهای غیرنظامی بر اساس توافق و شرایط رقابتی خواهد بود، لیکن در مواردی که برای امکانات ارتباطی مشمول مصوبه فوق ­الذکر، تعرفه­ های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات وجود دارد و یا در صورتیکه در آینده، تعرفه این امکانات توسط کمیسیون تصویب شود، تعرفه­ ها و چارچوب­ های تعرفه­ای مصوب کمیسیون مذکور ملاک عمل خواهد بود.
  6. دستگاه­ ها می­توانند از امکانات ارتباطی ایجاد شده­ی خود، در شبکه­ های اختصاصی و داخلی صرفاً برای ارائه خدماتی که در راستای وظایف سازمانی آن­ها نیاز به شبکه اختصاصی دارند استفاده کنند و مجاز به ارائه خدمات ارتباطی و یا فناوری اطلاعات به کاربران نهایی و یا سایر اشخاص حقیقی و حقوقی در خارج از ضوابط این مصوبه نمی­ باشند.
.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL