با توسعه بخش ICT، کسب و کارها رونق می‌یابد

کد خبر: 21817

چهارشنبه 22 شهريور 1396

توسعه بازار ICT به نحوی که همه ذینفعان و بازیگران بتوانند براساس آن فعالیت کنند، کسب و کار موفق داشته باشند و آن را گسترش دهند از اولویت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، حسین فلاح جوشقانی در همایش "شتابدهی انقلاب دیجیتال در ایران" با اعلام مطلب فوق گفت: برای رسیدن به این نقطه اهداف کلان استراتژیکی تعیین شده که یکی از آنها توسعه متوازن، عادلانه و امن و پایدار در حوزه ICT است به نحوی که دسترسی به خدمات ICT بویژه شبکه ملی اطلاعات برای همگان فراهم شود. البته در این زمینه باید به صیانت از حقوق و حفظ حریم خصوصی مردم نیز توجه شود.
سرپرست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی افزود: یکی دیگر از اهداف کلان در این بخش، دستیابی به رشد 19/4 درصدی در بخش اقتصادی کشور در پایان برنامه ششم توسعه است که با رسیدن به این نقطه حجم بازار ICT نسبت به الان 2/5 برابر خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه جز در بخشهای زیرساختی که حاکمیت تعیین کرده است، تصدی‌گری در حوزه ICT را کنار گذاشته‌ایم، گفت: برای رسیدن به اهداف کلان در حوزه ICT راهبردهائی برای چهار سال آینده تعیین شده که یکی از آنها هم‌گرائی در سیاستها، مقررات و تصمیم‌گیری‌ها است که این موضوع هم در حوزه داخلی وزارت ارتباطات و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و هم در تعامل با نهادهای بالادستی مانند شورای عالی فضای مجازی و شورای رقابت دنبال می‌شود تا بتوانیم همگرائی بیشتری را در بخش ICT ایجاد کنیم.
فلاح جوشقانی تصریح کرد: موضوع دیگری که می‌تواند مانع توسعه در بخش ICT شود انحصارهائی است که به صورت طبیعی و غیرطبیعی در قالب در اختیار گرفتن برخی امکانات پایه‌ای در این بخش بوجود آمده است که مهمترین هدف و وظیفه ما کاهش و رفع این انحصارها و مدیریت آنهاست تا برمبنای آن، شرایط برای توسعه بیشتر حوزه ICT فراهم شود.
وی شفاف‌سازی مناسبات بازار و مقررات‌زدایی به جای مقررات‌گذاری را یکی دیگر از راهبردهای پیش‌بینی شده وزارت ارتباطات و رگولاتوری در چهار سال پیش‌رو عنوان کرد.
سرپرست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی افزود: برای دستیابی به رشد 2/5 برابری حجم بازار نیز اهداف دیگری در حوزه خدمات پیش‌بینی شده که دسترسی 80 درصد خانوارها به شبکه ملی اطلاعات و افزایش سرعت دسترسی مشترکان به حداقل 20 مگابیت بر ثانیه را شامل می‌شود.
فلاح جوشقانی تاکید کرد: برای رسیدن به این سطح از دسترسی، باید هزینه‌های خدمات برای کاربران منطقی شود البته نه به این معنا که در حوزه قیمت‌گذاری دخالت کامل داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه تمامی این اقدامات باید از سوی بخش خصوصی انجام شود، گفت: رویکرد رگولاتوری در این حوزه جهت‌دهی و هدایت کردن بازار است تا بتواند موانع را برطرف کند.
وی حمایت از تولید داخل در بخش محتوا، تجهیزات، خدمات و ... را از سیاستهای اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد و افزود: استفاده از ظرفیت‌های داخلی در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار از اهداف کلیدی اقتصاد مقاومتی است و در این زمینه از تمامی ابزارهای قانونی استفاده خواهیم کرد تا حمایت لازم از تولید داخلی در همه حوزه‌ها انجام شود.
فلاح جوشقانی با اشاره به اینکه ایجاد بازار رقابتی عادلانه که همه فعالان و ذینفعان حوزه ICT بتوانند براساس توانمندی و قابلیت‌شان در آن رشد کنند، هدف نهائی همه برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌هاست، گفت: رویکرد رگولاتوری برای دستیابی به این هدف استفاده از نظرات فعالان بخش خصوصی در همه حوزه‌هاست بر همین اساس از تمامی صاحبنظران دعوت می‌کنیم با مشارکت و ارائه نظرات خود کمک کنند با مقررات‌گذاری مناسب توسعه بازار ICT و شکل‌گیری رقابت عادلانه و شفاف در این حوزه محقق شود.

 
 

نظری ثبت نشده است
 

نظرخواهی تخصصی

Powered by Tetis PORTAL