با اعطاي پروانه FCP

پروانه هاي حوزه ارتباطات ساماندهي شدند

کد خبر: 10593

دوشنبه 11 آبان 1394

رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، در مراسم اعطاي پروانه "ايجاد و بهره‌برداري از شبكه ارتباطات ثابت" FCP ساماندهي حدود 1200 پروانه موجود در حوزه ثابت شامل  PAP، PSTN، ISDP، ISP و VOIP در ابتداي سال 93 در دو بخش FCP و Servco خبر داد و گفت: در اولين مرحله، از 18 متقاضي واجد شرايط اوليه FCP، به هفت شركت آريا رسانه تدبير(شاتل)، انتقال داده‌هاي آسيا تك، پارس آنلاين ارتباطات، انتقال داده‌هاي ندا گستر صبا، پيشگامان توسعه ارتباطات، داده گستر عصر نوين و گسترش ارتباطات مبنا پروانه اعطا مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي، علي‌اصغر عميديان خاطر نشان كرد: تقاضاي 11 متقاضي باقيمانده نيز در حال بررسي است كه اميدواريم تا بهمن به جمع‌بندي برسد.

وي با اشاره به سه رويكرد گذر از پروانه‌هاي مبتني بر تكنولوژي به پروانه‌هاي بدون محدوديت تكنولوژي تا حد ممكن، پروانه‌هاي تك سرويسي به چندسرويسي و پروانه‌هاي استاني به سراسري در صدور پروانه FCP پس از تصويب در كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات اظهار داشت: در نهايت كميسيون تنظيم مقررات صدور پروانه را در دو قالب شبكه ارتباطات ثابت (FCP) و ارائه خدمات ارتباطي ثابت (Servco) تصويب كرد.

وي در اين زمينه با بيان تجربه جهاني افزود: روند جهاني مدتي است كه به سمت جداسازي لايه شبكه و سرويس پيش رفته و در آن معمولاً تعداد معدودي از اپراتورها با تمركز روي شبكه، از سرمايه‌گذاريهاي غيراقتصادي پرهيز كرده و به اين ترتيب با شكل گيري اپراتورهاي بزرگ، صرفه اقتصادي به همراه دارد.

عميديان در ادامه با اشاره به استفاده از مشاوران داخلي و نظرخواهي گسترده از فعالان و ذينفعان اين حوزه، بيان كرد: در فاز مطالعاتي از تجربه ساير كشورها و نظرات مشاوران خارجي هم استفاده كرديم.

وي با بيان اينكه در صدور پروانه FCP و Servco ، علاوه بر بهبود فضاي كسب و كار، افزايش سرمايه‌گذاري بخش خصوصي، توسعه دسترسي مردم به خدمات ICT و رقابتي كردن تعرفه‌ها را مد نظر داشتيم، ادامه داد: شفاف‌سازي زنجيره ارائه خدمات بر بستر ارتباطات ثابت از طريق تفكيك لايه شبكه در قالب پروانه  FCP و لايه خدمات در قالب پروانه Servco ؛ فراهم كردن شرايط حضور سرمايه‌گذاران و بازيگران جديد؛ سراسري كردن پروانه‌ها و حذف موانع دست و پاگير؛ حذف وابستگي پروانه‌ها به فناوري و سرويس خاص تا حد امكان؛ از جمله اهداف ما در اين خصوص بوده است.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ساماندهي بخش ثابت در قالب پروانه‌هاي FCP و  Servco را بخشي از يك پازل بزرگتر براي اصلاح ساختار بخش ICT كشور دانست و گفت: با در نظر گرفتن الزامات شبكه ملي اطلاعات و اعطاي مجوز نسلهاي سوم و چهارم در بخش موبايل و ورود پروانه‌هاي MVNO و اجراي MNP، بخش موبايل ساماندهي مي‌شود كه با زمينه سازيهائي كه براي همگرائي ثابت و موبايل در پروانه‌هاي MVNO ، تبديل وايمكس به TED-LTE و پروانه عمده فروشي TED-LTE انجام شده است، طي يكسال آينده كامل خواهد شد.

 وي با بيان اينكه اصول حاكم بر پروانه عمده فروشي TD-LTE در جلسه ديروز كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات تصويب شد، گفت: براساس آن سه باند فركانسي 2300، 2600 و 3500 به مزايده گذاشته خواهد شد كه در باند 2300 امتيازات خاصي براي مجموعه شركتهاي دارنده پروانه FCP در نظر گرفته شده كه اين موضوع مي‌تواند به كاهش وابستگي اپراتورهاي FCP به سيم مسي، كمك كند.

رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي با اشاره به تدوين و اجراي مقررات SMP، تعيين تكليف مراكز داده، CDNها و OTTها پيش‌بيني كرد تا پايان سال 1395 چهره كاملاً جديد بخش ICT كشور و رگولاتوري به نمايش گذاشته شود.

وي با اشاره به اعطاي پروانه ارائه خدمات انتقال داده‌ها از طريق ماهواره  (SAP) به شركت خدمات انفورماتيك گفت: اين شركت كه در حوزه سامانه‌هاي جامع بانكداري الكترونيكي فعاليت مي‌كند در حال حاضر حدود نيمي از امكانات  ارتباطات ماهواره‌اي را در اختيار دارد كه با اعطاي اين پروانه اختصاصاً در حوزه بانكي به آن اجازه فعاليت داده شده و بر اين اساس اين پروانه نظارت بهتري روي فعاليتهاي شركت اعمال مي شود.

   

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL