کسب رتبه دوم ایران در توسعه شاخص‌های ICT در میان کشورهای آسیایی

کد خبر: 31961

دوشنبه 21 اسفند 1396

براساس اعلام اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU ) ایران در سال گذشته میلادی بیشترین میزان رشد شاخصهای ICT درمیان کشورهای آسیایی را داشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره ملی فاوا با اشاره به مطلب فوق گفت: با توجه به اساسنامه شرکت ملی پست در مجلس، امروز با آزادسازی فعالیتهای پستی در بخش دولتی، به دو شرکت پروانه اپراتور پستی اعطا می‌شود که خیلی خوشحالیم از بخش تعاونی نیز در این حوزه حضور دارند.
وی با تاکید بر پیگیری واگذاری امور به بخش خصوصی افزود: به لطف قانون همواره پیگیر هستیم تا برای واگذاری امور به بخش خصوصی و رفع انحصار از دولت مجری خوبی باشیم تا بازار خدمات پستی در کشور بزرگتر شود.
جهرمی با اشاره به اینکه از نظر شاخصهای IDI جمهوری اسلامی ایران شاهد 4 رتبه رشد بوده است، خاطر نشان کرد: این درحالیست که در سال گذشته پوشش شبکه در کشور 62 درصد بوده است که امسال با رشد قابل توجهی که در این حوزه رخ داده است بخصوص با کمک همراه اول و همچنین بخش روستایی پوشش پهنای باند گسترده شده و انتظار داریم رشد شاخص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قابل قبول‌تر از قبل باشد و انشااله تکلیف دولت برای رشد 30 درصدی شاخصها را زودتر محقق کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای توسعه شاخصهای ارتباطی باید با کمک جوانان و استفاده از ظرفیتها جهت توسعه تحول دیجیتال گام برداریم که باعث افزایش بهره‌وری، اشتغال، رفاه عمومی و ثروت ملی در کشور است.
آذری جهرمی با اعلام اینکه برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای توسعه اشتغال آغاز کردیم، اظهار کرد: با نظر مثبت رئیس جمهوری و دستوراتی که داشتند و با توجه به نوع نگاه حمایتی مجلس بخصوص کمیسیون صنایع و کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس، مذاکرات را برای نهادینه‌کردن شاخصها آغاز کردیم تا بدانیم هوشمندسازی ساختمانها، شهر، کشاورزی، انرژی و سلامت در چه وضعیتی قرار دارد و به چه مرحله‌ای قرار است در سال آینده برسد.
عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه زیرساخت‌ها فناوری اطلاعات توسعه پیدا نکرده تا فقط به عنوان پیام‌رسان از آن استفاده کرد، اظهار کرد: باید فناوری اطلاعات را در زندگی مردم جاری کنیم که حوزه سلامت، کشاورزی از جمله زوایای زندگی مردم است.
وی با اشاره به اینکه در زمانی هستیم که همه کشورها در حال استفاده از ظرفیتهای فناوری اطلاعات هستند، تصریح کرد: اگر بنشینیم و دست روی دست بگذاریم آنها حاکمیت ما را بدست می‌آورند و باید تلاش کنیم و با استفاده از خلاقیت‌ها حاکمیت را بدست بیاوریم و خدمات به شهروندان را ارتقا دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه امروز آنکه مانع می‌شود و جلوی رشد این خلاقیت‌ها را با هر روشی بگیرد و مانع رشد فناوری اطلاعات بشود، به حاکمیت آینده ما ضربه می‌زند، گفت: نباید به اعتماد عمومی لطمه بزنیم و باید بدانیم که در تحولات این حوزه شغلهای سنتی از میان می‌رود و شغلهای نوین جایگزین می‌شود که باید نسبت به آن فرهنگ‌سازی کنیم که بر اثر این تغییرات سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد و اشتغال ایجاد شده و توسعه رخ می‌دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هوشمندسازی هدف نیست بلکه وسیله است، گفت: باید افزایش بهره‌وری را دنبال کنیم و با تلاش گروههای مختلف خصوصی و دولتی سرمایه‌گذاری که صورت گرفته و زیرساختی که احداث شده به بهترین وجه برای توسعه اقتصادی از آن استفاده کنیم که البته نیاز به عزم همگانی دارد و مقام معظم رهبری برای هماهنگی میان نهادهای مختلف شورای عالی فضای مجازی را به عنوان فصل‌الخطاب این حوزه تشکیل دادند.
وی افزود: باید حرفهای کسانی را که ایجادکننده استارت آپ‌ها هستند را شنید چرا که اگر مطالبات شنیده و پیگیری شود، امید شکل می‌گیرد بنابراین با گفتمان سازی و ظرفیتهای بسیار خوب گروههای مختلف، علما، دانشگاهیان و ... تحول دیجیتال را قبل از اینکه مستعمره شویم خودمان رقم بزنیم به نحوی که سهمی از بازارهای بین‌المللی را از آن خود کنیم.

 
 

نظری ثبت نشده است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL