نظرخواهی تخصصی

نظرسنجی تخصصی در مورد چارچوب و مقررات خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان (LBS) در کشور

کد خبر: 11449

شنبه 16 مرداد 1395

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی تنظیم مقررات حوزه فاوا در کشور، همواره کوشیده است تا با تدوین مقررات لازم، زمینه را برای ارایه خدمات پایه و ارزش افزوده ارتباطی در کشور فراهم آورد. خوشبختانه در ده سال اخیر زیرساخت ها، شبکه ها و متعاقب آن خدمات پایه ارتباطی در همه شهرها و بسیاری از روستاها و مناطق دوردست کشور توسعه مطلوبی پیدا کرده است و با اشباع نسبی این خدمات، دارندگان پروانه نیز به دنبال تنوع کمی و کیفی در خدمات ارزش افزوده بر بستر این شبکه ها برای بهره گیری هرچه بیشتر از سرمایه گذاری انجام شده و ارزش آفرینی اقتصادی هستند.
اینترنت اشیاء (IoT) به عنوان موج بعدی توسعه در فضای ICT پس از انقلاب اینترنت و باند پهن، تلفن همراه و شبکه های اجتماعی و OTTها، در حال رشد است و روز به روز فناوری ها، پلتفرم ها و خدمات آن گسترش می یابد. از آنجا که عموماً کشور ما توسعه دهنده فناوری از جمله در حوزه اینترنت اشیاء نیست، سیاست گذاری فعال و تنظیم مقررات کارآمد مهمترین عاملی است که می تواند کشور را در زمینه تسهیل توسعه فناوری و خدمات یاری کند.
در حال حاضر اینترنت اشیاء در حوزه های مختلفی چون سلامت، خدمات شهر هوشمند، حمل و نقل توسعه یافته است. سرویس های مبتنی بر مکان یا مکان محور(LBS ) مجموعه ای از خدمات وسیع و گسترده با کاربردهای متنوع فنی، تجاری، فرهنگی و امنیتی است که با استفاده از شبکه ها و ادوات انتهایی مخابراتی (گوشی، تبلت و ...) ارایه می گردد و عملاً بخشی از پلتفرم ها و خدمات IoT به شمار می رود. از آنجا که در ارایه بخشی از این خدمات گسترده، دارندگان پروانه نقش مستقیمی دارند، به نظر می رسد عدم وجود مقررات لازم برای ارایه این دسته از خدمات از یک سو منجر به گسترش خدمات مبتنی بر GPS که تحت کنترل و نظارت شرکت های بین المللی غیر ایرانی است می گردد و از سوی دیگر مانع از سرمایه گذاری اپراتورها برای ارایه این خدمات مبتنی بر شبکه های تلفن همراه در کشور گردیده است.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اخیراً تدوین مقررات لازم برای ارایه خدمات مکان محور (LBS) به عنوان اولین دسته از خدمات اینترنت اشیاء را در دستور کار خود قرار داده و هم اکنون در حال تهیه پیش نویس پیشنهاد لازم جهت تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می باشد.

دریافت فایل نظرسنجی

 

نظرخواهی تخصصی

Powered by Tetis PORTAL