×

درصورت نیاز به هرگونه راهنمایی در خصوص سامانه مربوط به این خدمت لطفا ابتدا به بخش راهنمای سامانه ذیل زبانه نحوه ارائه خدمت مراجعه نموده و در صورت برطرف نشدن مشکل با پشتیبانی سامانه از طریق شماره 89662647 تماس حاصل نمایید.

فرایند تایید نمونه بر اساس مصوبه جلسه شماره ۵۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات (CRA-RC-1387-0053-01) جهت اجرایی نمودن بند ل ماده 3 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و به استناد بند 2 ماده 6 اساسنامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبنی بر اعمال استاندارد‌ها، ضوابط و نظام‌های کنترل کیفی و تایید نمونه تجهیزات (Type Approval) در ارایه خدمات و توسعه و بهره‌برداری از شبکه‌های مخابراتی، پستی و فن‌آوری اطلاعات در کشور، اعمال می شود.
جهت احصای تطابق مشخصات فنی یک نمونه از تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات با استانداردهای فنی و مقررات ملی انجام آزمون های رادیویی، SAR (در صورت نیاز)، سازگاری الکترومغناطیسی و ایمنی ضروری می باشد. فرایند تایید نمونه با ارسال درخواست متقاضی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شروع می شود و شامل زیر فرایندهای بررسی درخواست متقاضی، انتساب آزمون های لازم، ارسال به آزمایشگاه ، ارائه و راه‌اندازی نمونه توسط متقاضی در آزمایشگاه، بررسی نتایج آزمون و اعلام تایید/عدم تایید نمونه می باشد. گواهی تایید نمونه تاییدیه ای است که به موجب اعمال تمامی آزمون های لازم بر روی یک نمونه صادر و مدت اعتبار آن ۳ سال می باشد.
گواهی تایید نمونه صرفا تطابق مشخصات فنی یک نمونه از تجهیزات رادیویی، ارتباطی و فناوری اطلاعات، از هر مارک و مدل را با استانداردهای بین المللی پذیرفته شده و مقررات ملی (لیست پیوست) اعلام می دارد و مشخصات عمومی دستگاه شامل مارک، مدل و کشور سازنده، طبق نشانه گذاری روی دستگاه و بر اساس اظهار متقاضی و ارائه کننده نمونه ثبت می گردد. بدیهی است سازمان تنها مسئول انطباق مشخصات فنی دستگاه با استانداردهای بین المللی و ضوابط ملی می باشد.
کلیه تولید کنندگان داخلی و واردکنندگان تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات قبل از تولید و یا ورود انبوه آن تجهیزات به کشور لازم است گواهی تایید نمونه را از سازمان دریافت نمایند، لذا ضروری است اطلاعات کافی در خصوص هزینه و مدت زمان انجام فرایند تایید نمونه را داشته باشند.

ارائه این خدمت به صورت الکترونیکی می باشد.

متقاضی لازم است پس از تایید اطلاعات حقوقی و بازرگانی، نسبت به تکمیل فرم های مربوط، ارائه مدارک ذیل و بارگذاری آن ها در سامانه مربوطه، به منظور انجام فرآیند تایید نمونه دستگاه مورد نظر، اقدام نماید:
بر اساس نوع مسیر ارسال درخواست تایید نمونه ( ترخیص / قبل از ثبت سفارش/تولید داخل / تمدید)، بارگزاری مدارک ذیل در سامانه جامع فاوا ضروری می باشد:

درخواست ترخیص گواهی مبداء، نامه گمرک/ نمونه برداری، شماره سریال دستگاه ها، فاکتور، لیست بسته بندی و کاتالوگ فنی دستگاه
درخواست تایید نمونه قبل از ثبت سفارش شماره سریال و کاتالوگ فنی دستگاه
درخواست تایید نمونه تولید داخل شماره سریال و کاتالوگ فنی دستگاه
درخواست تمدید گواهی تایید نمونه گواهی تایید نمونه سابق و کاتالوگ فنی دستگاه

همچنین لازم است:
*   برای آزمون هایی که در داخل کشور قابل انجام نمی باشند گزارش تست خارجی معتبر ارائه شود.
*   فرم "اظهارنامه" مرتبط با هر درخواست، بطور دقیق و شفاف تکمیل گردد. بدیهی است تبعات هر گونه مغایرت در خصوص موارد مذکور به عهده متقاضی تایید نمونه می باشد.
*   فرم تعهد اصلاح مسیریابی سرشماره های اضطراری در گوشی های تلفن همراه

مدت زمان ارائه خدمت

مدت زمان ارائه خدمت بستگی به عواملی از قبیل نوع تجهیز ، تعداد و نوع آزمون های ضروری و همکاری متقاضی با آزمایشگاه در فراهم نمودن شرایط لازم برای آزمون ها دارد. بطور معمول در صورتی که جهت تایید نمونه تجهیز نیاز به اصلاحات سخت افزاری/نرم افزاری نباشد مدت زمان تایید نمونه از 15 الی 40 روز متغیر می باشد. در غیر اینصورت بیشترین مدت زمان تایید نمونه بستگی به نوع اصلاح و سرعت انجام آن توسط متقاضی دارد.

هزینه ارائه خدمت

هزینه صدور گواهی تایید نمونه برای تجهیزات تولید داخل

هزینه ارائه خدمت تایید نمونه تجهیزات تولید داخل 300000 ریال می باشد. علاوه بر هزینه مذکور، هزینه انجام آزمون های الزامی (RF, SAR, EMC, Safety و ...) به عهده متقاضی می باشد.

هزینه صدور گواهی تایید نمونه برای تجهیزات وارداتی

هزینه ارائه خدمت تایید نمونه تجهیزات وارداتی 1000000 ریال می باشد. علاوه بر هزینه مذکور، هزینه انجام آزمون های الزامی (RF, SAR, EMC, Safety و ...) به عهده متقاضی می باشد.

 

آخرین بروز رسانی :1401/4/4

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 الی 16:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

تلفن گویا: ۰۹۶۳۶۹

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL