بر اساس آیین نامه تایید نمونه تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات مصوب جلسه شماره 53 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات (CRA-RC-1387-0053-1)، هدف از تایید نمونه، انجام آزمایشات به منظور تایید صحت عملکرد تجهیزات در شرایط مختلف است.
گواهی تایید نمونه تاییدیه ای است که تطابق مشخصات یک نمونه از تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات (لیست پیوست)، از هر مارک و مدل را با استانداردهای فنی و مقررات ملی اعلام می دارد و مجوزی برای استفاده دستگاه در اتصال به شبکه های ارتباطی می باشد. لذا کلیه سازندگان داخلی، واردکنندگان و نمایندگی های مجاز تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات قبل از تولید و ورود انبوه آن تجهیزات به کشور لازم است گواهی تایید نمونه را از سازمان دریافت نمایند.
هر یک از آزمون‌های لازم صرفنظر از روال‌های اداری معمول، نیاز به مدت زمانی برای بررسی مشخصات و مدارک تجهیزات، هماهنگی‌های لازم با آزمایشگاه‌های مربوطه (از جمله نصب و راه‌اندازی و پیکربندی تجهیزات توسط متقاضی در صورت نیاز)، مکاتبات با آزمایشگاه‌ها از طرف سازمان، فرآیند انجام آزمون‌ها مطابق استانداردها، بررسی نتایج آزمون، تهیه گزارش آزمایش و ... دارد که نهایتا پس از گذشت تمامی این مراحل و در صورت عدم بروز مشکل در هیچ یک از مراحل مذکور گواهی تایید نمونه از طرف سازمان صادر می‌شود.
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مبادرت به ورود تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات به داخل کشور و یا اقدام به تولید این تجهیزات در داخل کشور می‌کنند، لازم است اطلاعات کافی در خصوص هزینه و زمان طی مراحل تایید نمونه و همچنین عدم ورود یا تولید تجهیزاتی که مردود شده اند را داشته باشند. لازم به ذکر است به هیچ وجه امکان تایید تجهیزات مردود شده وجود نخواهد داشت.

مصوبات کمیته تایید نمونه

انواع گواهی های تایید نمونه صادر شده توسط سازمان
اداره کل استاندارد و تایید نمونه با توجه به نوع دستگاه، آزمون های انجام شده و بررسی مطابقت با استانداردها، مقررات و ضوابط موجود، یکی از موارد ذیل را در خصوص وضعیت دستگاه اعلام می نماید:
1. گواهی تایید نمونه دائم (مدت آن 3 سال است): زمانی صادر می شود که تمامی آزمون های مورد نظر بر روی دستگاه و توسط همان متقاضی انجام شود؛
2. گواهی تایید نمونه موقت (مدت آن 6 ماه است و با تکمیل آزمون ها در هر مرحله تا 4 بار قابل تمدید است): زمانی صادر می شود که تنها بخشی از آزمایش ها توسط متقاضی انجام شود (اولویت با آزمون های عملکردی (انطباق ) دستگاه است)؛
3. گزارش ترخیص بر اساس اظهار متقاضی: زمانی صادر می شود که امکان انجام آزمون دستگاه در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان وجود نداشته باشد یا در حال حاضر آزمایشگاهی برای انجام آزمون مورد نظر اعتباردهی نشده باشد؛
4. گزارش عدم امکان بررسی و تایید دستگاه: زمانی صادر می شود که آزمایشگاه امکان انجام آزمون را داشته باشد ولیکن نیاز به تجهیزات تکمیلی برای آزمون است که متقاضی موظف به تهیه آنهاست. در صورتی که متقاضی این تجهیزات تکمیلی را فراهم نکند این گزارش صادر می شود؛
5. نامه گزارش و یا ترخیص بر اساس تعهد اخذ شده از متقاضی: این نامه زمانی صادر می شود که آزمون های اصلی در مورد دستگاه مورد نظر انجام شده است ولیکن علی رغم وجود برخی مغایرت ها در نتایج آزمون، از آنجا که متقاضی نیاز مبرم به دستگاه مربوط داشته و امکان جایگزینی دستگاه دیگر نیز وجود ندارد، با تعهد اخذ شده از متقاضی و بهره بردار نهایی دستگاه نسبت به صدور نامه مذکور اقدام می شود. لازم به ذکر است این نامه دلیل بر تایید دستگاه نمی باشد و صرفا ترخیص آن بلامانع اعلام می شود.

"گواهی تایید نمونه صرفا بر اساس مشخصات فنی دستگاه و انطباق آن با استانداردها و ضوابط ملی صادر می شود و مشخصات عمومی دستگاه شامل مارک، مدل و کشور سازنده، طبق نشانه گذاری روی دستگاه و بر اساس اظهار متقاضی و ارائه کننده نمونه ثبت می گردد. بدیهی است سازمان تنها مسئول انطباق مشخصات فنی دستگاه با استانداردها و ضوابط ملی و آزمایش های انجام شده می باشد."

 

نحوه ارائه خدمت:
این خدمت به صورت الکترونیکی ارائه می شود. 

به منظور انجام روال تایید نمونه یک دستگاه، باید درخواست متقاضی به انضمام مدارک و مستندات مربوطه، به سازمان ارسال شود و پس از بررسی مستندات و تعیین آزمایش های لازم، نمونه به انضمام مستندات در دسترس آزمایشگاه معتبر قرار گیرد. لازم به ذکر است که در حال حاضر کلیه مراحل تایید نمونه از طریق سامانه مربوطه صورت می پذیرد. برای آگاهی بیشتر به بخش راهنمای سامانه مراجعه فرمایید.
به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی، جناب آقای مهندس مشیرنیا، با شماره تماس 89661327 و آدرس پست الکترونیکی moshirniacra.ir به عنوان مسئول مستقیم زیرخدمت معرفی می شوند.

 نمودار " فرآیند تایید نمونه تجهیزات رادیوئی، ارتباطی و فناوری اطلاعات"

نمودار " فرآیند ثبت و پاسخگویی به شکایات آزمایشگاه های تاییدنمونه"

 

متقاضی لازم است پس از تایید اطلاعات حقوقی و بازرگانی، نسبت به تکمیل فرم های مربوط، ارائه مدارک ذیل و بارگذاری آن ها در سامانه مربوطه، به منظور انجام فرآیند تایید نمونه دستگاه مورد نظر، اقدام نماید:
1. نامه گمرک یا نمونه برداری (اجباری)
2. کاتالوگ و مشخصات فنی دستگاه (اجباری)
3. شماره سریال دستگاه ها (اجباری)
4. فاکتور (اجباری)
5. لیست بسته بندی (اجباری)
6. گزارش های تست و گواهی های بین المللی
7. گواهی مبداء
ضمنا متقاضیان تایید نمونه لازم است نسبت به تکمیل اطلاعات فنی دستگاه در سامانه مربوطه در قالب فرم های مربوطه اقدام نمایند. شایان ذکر است ثبت اطلاعات مرتبط و دقیق در خصوص دستگاه الزامیست و تبعات هر گونه مغایرت در این خصوص با متقاضی تایید نمونه می باشد.

 

 

هزینه:
در حال حاضر هزینه صدور گواهی تایید نمونه برای تجهیزات تولید داخل مبلغ سیصد هزار ریال و برای تجهیزات وارداتی مبلغ یک میلیون ریال می باشد. لازم به ذکر است هزینه تست تجهیزات در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان، به صورت جداگانه توسط آن آزمایشگاه ها دریافت خواهد شد.
متقاضیان می توانند پس از دریافت صورتحساب از طریق مراجعه حضوری نسبت به پرداخت مبالغ از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در ستاد سازمان اقدام نمایند.
زمان ارائه خدمت:
حداکثر زمان انجام هر آزمون
در حال حاضر زمان تایید نمونه متناسب با نوع دستگاه و فرآیند اجرایی تست دستگاه، بین ۳ روز تا ۳ ماه خواهد بود. لازم به ذکر است این زمان در صورت همکاری متقاضی با سازمان و ارسال به موقع تجهیزات به آزمایشگاه متغیر بوده و در صورت تاخیر توسط متقاضی این زمان افزایش می یابد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL