فرایند تایید نمونه بر اساس مصوبه جلسه شماره ۵۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات (CRA-RC-۱۳۸۷-۰۰۵۳-۰۱) جهت اجرایی نمودن بند ل ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و به استناد بند ۲ ماده ۶ اساسنامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبنی بر اعمال استاندارد‌ها، ضوابط و نظام‌های کنترل کیفی و تایید نمونه تجهیزات (Type Approval) در ارایه خدمات و توسعه و بهره‌برداری از شبکه‌های مخابراتی، پستی و فن‌آوری اطلاعات در کشور، اعمال می شود.
گواهی تایید نمونه: تاییدیه ای است که تطابق مشخصات فنی یک نمونه از تجهیزات رادیویی، ارتباطی و فناوری اطلاعات، از هر مارک و مدل را با استانداردهای بین المللی پذیرفته شده و مقررات ملی (لیست پیوست) اعلام می دارد. که در دو نوع صادر می شود:
• گواهی تایید نمونه دائم: تاییدیه ای است که به موجب اعمال تمامی آزمون های لازم بر روی یک نمونه صادر و مدت اعتبار آن ۳ سال می باشد.
• گواهی تایید نمونه موقت: تاییدیه ای است که به موجب اعمال بخشی از آزمون ها روی یک نمونه صادر و مدت اعتبار آن ۶ ماه می باشد و به منظور تکمیل آزمون های باقیمانده تا ۴ مرتبه قابل تمدید است .
"گواهی تایید نمونه صرفا بر اساس تطابق مشخصات فنی دستگاه با استانداردهای بین المللی و ضوابط ملی صادر می شود و مشخصات عمومی دستگاه شامل مارک، مدل و کشور سازنده، طبق نشانه گذاری روی دستگاه و بر اساس اظهار متقاضی و ارائه کننده نمونه ثبت می گردد. بدیهی است سازمان تنها مسئول انطباق مشخصات فنی دستگاه با استانداردهای بین المللی و ضوابط ملی می باشد."
جهت احصای تطابق مشخصات فنی یک نمونه از تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات با استانداردهای فنی و مقررات ملی انجام آزمون های رادیویی،SAR (در صورت نیاز)، سازگاری الکترومغناطیسی و ایمنی ضروری می باشد.
فرایند تایید نمونه با ارسال درخواست متقاضی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شروع می شود و شامل زیر فرایندهای بررسی درخواست متقاضی، انتساب آزمون های لازم،ارسال به آزمایشگاه، ارائه و راه‌اندازی نمونه توسط متقاضی در آزمایشگاه ، بررسی نتایج آزمون و اعلام تایید/عدم تایید نمونه می باشد.
کلیه تولید کنندگان داخلی و واردکنندگان تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات قبل از تولید و یا ورود انبوه آن تجهیزات به کشور لازم است گواهی تایید نمونه را از سازمان دریافت نمایند، لذا ضروری است اطلاعات کافی در خصوص هزینه و مدت زمان انجام فرایند تایید نمونه را داشته باشند.

ارائه این خدمت به صورت الکترونیکی می باشد.

متقاضی لازم است پس از تایید اطلاعات حقوقی و بازرگانی، نسبت به تکمیل فرم های مربوط، ارائه مدارک ذیل و بارگذاری آن ها در سامانه مربوطه، به منظور انجام فرآیند تایید نمونه دستگاه مورد نظر، اقدام نماید:
۱. نامه گمرک یا نمونه برداری (اجباری)
۲. کاتالوگ و مشخصات فنی دستگاه (اجباری)
۳. شماره سریال دستگاه ها (اجباری)
۴. فاکتور (اجباری)
۵. لیست بسته بندی (اجباری)
۶. گزارش های تست و گواهی های بین المللی
۷. گواهی مبداء
ضمنا متقاضیان تایید نمونه لازم است نسبت به تکمیل اطلاعات فنی دستگاه در سامانه مربوطه در قالب فرم های مربوطه اقدام نمایند. شایان ذکر است ثبت اطلاعات مرتبط و دقیق در خصوص دستگاه الزامیست و تبعات هر گونه مغایرت در این خصوص با متقاضی تایید نمونه می باشد.

هزینه ارائه خدمت

برای تجهیزات تولید داخل مبلغ سیصد هزار ریال و برای تجهیزات وارداتی مبلغ یک میلیون ریال می باشد.

مدت زمان ارائه خدمت

زمان تایید نمونه متناسب با نوع دستگاه و فرآیند اجرایی تست دستگاه، بین ۳ روز تا ۳ ماه خواهد بود.


در حال حاضر هزینه صدور گواهی تایید نمونه برای تجهیزات تولید داخل مبلغ سیصد هزار ریال و برای تجهیزات وارداتی مبلغ یک میلیون ریال می باشد. لازم به ذکر است هزینه تست تجهیزات در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان، به صورت جداگانه توسط آن آزمایشگاه ها دریافت خواهد شد.
متقاضیان می توانند پس از دریافت صورتحساب از طریق مراجعه حضوری نسبت به پرداخت مبالغ از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در ستاد سازمان اقدام نمایند.
زمان ارائه خدمت:
حداکثر زمان انجام هر آزمون
در حال حاضر زمان تایید نمونه متناسب با نوع دستگاه و فرآیند اجرایی تست دستگاه، بین ۳ روز تا ۳ ماه خواهد بود. لازم به ذکر است این زمان در صورت همکاری متقاضی با سازمان و ارسال به موقع تجهیزات به آزمایشگاه متغیر بوده و در صورت تاخیر توسط متقاضی این زمان افزایش می یابد.

 

 

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 الی 14:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

تلفن گویا: ۰۹۶۳۶۹

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL