×

درصورت نیاز به هرگونه راهنمایی در خصوص سامانه مربوط به این خدمت لطفا ابتدا به بخش راهنمای سامانه ذیل زبانه نحوه ارائه خدمت مراجعه نموده و در صورت برطرف نشدن مشکل با پشتیبانی سامانه از طریق شماره 89662647 تماس حاصل نمایید.

حسب بند ۵ ماده ۱ آئین نامه تایید نمونه تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات، مصوبه جلسه شماره ۵۳ مورخ ۱۳۸۷/۹/۱۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات (CRA-RC-۱۳۸۷-۰۰۵۳-۱)، ماده ۶ قانون استفاده از بی سیم های اختصاصی مورخ ۱۳۴۵/۱۱/۲۵ و مواد ١٣، ١٤، ۱۵، ١۶ آئین نامه اجرائی آن مصوب ۱۳۶۱/۱۱/۱۳ هیئت وزیران، ورود، تولید و عرضه تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات مستلزم اخذ مجوزهای لازم از سازمان می باشد.
این مجوزها شامل تائید نمونه، گزارش تایید، مجوز ترخیص، مجوز بهره برداری، مجوز واردات و صادرات و مجوز خرید و فروش می باشد. براین اساس واردات، صادرات، ساخت و تولید، خرید و فروش و انتقال مالکیت تجهیزات فوق منوط به اجازه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می باشد.
اجازه فوق دربرگیرنده اعمال استانداردهای فنی و کیفی لازم بوده و در صورت لزوم، تجهیزات فوق در گمرک یا هر محل دیگری که میسر باشد مورد بازرسی و آزمایش قرار خواهد گرفت.
به استثنای موارد تعیین شده در قانون، ترخیص تجهیزات فوق فقط در مقابل احکام صادره از طرف این سازمان امکان پذیر خواهد بود.
تجهیزاتی که به هر دلیلی امکان ترخیص آن ها وجود ندارد، باید مرجوع شوند، در غیر این صورت متروکه تلقی شده و قابل فروش و حراج نمی باشند.
با توجه به اهمیت به کارگیری تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات استاندارد در کشور، لازم است که وارد کنندگان قبل از مبادرت به حمل کالا به مبادی ورودی کشور مطابق گردش کاری توضیح داده شده در این دستورالعمل کالای خود را به سازمان معرفی نموده و از مجاز بودن آن اطمینان حاصل نمایند تا ضمن جلوگیری از اتلاف وقت و صرف هزینه های انبار داری، کالای وارداتی آن ها به دلیل عدم تطابق با مقررات و ضوابط داخلی مرجوع یا متروکه نشود.

تجهیزات گروه ۱ حوزه ارتباطی و فناوری اطلاعات:
کالاهایی که دارای اجزای پیوسته مختلف در دو گروه اول و دوم می باشند، جزو کالاهای گروه اول محسوب می شوند، که استفاده از آن ها علاوه بر انطباق با ضوابط و مقررات مصوب در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی نیازمند دارا بودن پروانه بهره برداری یا اپراتوری صادره توسط سازمان می باشد.
لازم به توضیح است تجهیزات کالاهای گروه یک توسط یکی از دارندگان پروانه به شرح ذیل وارد کشور می شوند:
الف ) پروانه ورود، خرید و فروش تجهیزات.
ب ) پروانه بهره برداری یا اپراتوری برای استفاده در شبکه موضوع پروانه.

تجهیزات گروه 2 حوزه ارتباطی و فناوری اطلاعات:
این گروه تجهیزات شامل کالاهائی می شود که استفاده از آن ها تنها منوط به اخذ تائیدیه از سازمان طبق ضوابط و مقررات مصوب می باشد.
ترخیص تجهیزات حوزه رادیوئی، ارتباطی و فناوری اطلاعات از دیدگاه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی به گروه های ذیل تقسیم بندی می شود:
1. کالاهای گروه اول دارای گواهی تایید نمونه یا گزارش تائید:
ترخیص این گونه تجهیزات به نام وارد کننده مشخص با بررسی اولیه اداره کل استاندارد و تائید نمونه و در نهایت تایید معاونت امور رادیویی سازمان، با توجه به گواهی تائید نمونه و یا تائیدیه های صادره قبلی از اداره کل استاندارد و تایید نمونه مجاز است.
2. کالاهای گروه اول فاقد گواهی تایید نمونه یا گزارش تایید:
شرط لازم برای ترخیص این گونه کالاها، انجام بررسی های لازم برای صدور گواهی تایید نمونه یا گزارش تایید است و در صورت عدم تایید، کالا مرجوع خواهد شد.
3. کالاهای گروه اول و دوم تایید نشده:
ترخیص این گونه کالاها کلا ممنوع می باشد و در مبادی ورودی کشور توسط ادارات کل مناطق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مرجوع می شود.
فهرست کالاهای تایید شده در پایگاه اطلاع رسانی سازمان موجود می باشد. این فهرست توسط اداره کل استاندارد و تایید نمونه تهیه و به روزرسانی می شود.
4. کالاهای گروه دوم دارای تائید نمونه:
ترخیص اینگونه تجهیزات نیاز به استعلام از اداره کل استاندارد و تائید نمونه نداشته و با تائید ادارات کل مناطق رادیوئی سازمان ترخیص می گردند.
5. کالاهای گروه دوم فاقد تائید نمونه:
ترخیص اینگونه تجهیزات با بررسی اداره کل استاندارد و تائید نمونه و در نهایت با تائید ادارات کل مناطق رادیوئی سازمان ترخیص می گردد.

ارائه این خدمت به صورت الکترونیکی می باشد.

1- ثبت درخواست در سامانه "ثبت سفارش، ترخیص و تایید نمونه تجهیزات حوزه فاوا" مندرج در پایگاه اطلاع رسانی سازمان- قسمت خدمات الکترونیکی؛
2- بارگذاری مدارک زیر در سامانه مذکور:
2-1 ارائه پروانه /مجوز بهره برداری صادره ازسوی سازمان و یا معرفی نامه از دارنده پروانه رادیویی در خصوص شبکه در برگیرنده کالای موضوع ثبت سفارش در گروه اول یا پروانه ورود، خرید و فروش تجهیزات رادیویی؛
2-2 کاتالوگ فنی دستگاه؛
2-3 مدارک گمرکی شامل (فاکتور، لیست بسته بندی، قبض انبار، بارنامه، گواهی مبدا، اظهار نامه گمرکی)؛
2-4 فرم تعهدنامه ترخیص تجهیزات.
3- فرم تعهد اصلاح مسیریابی سرشماره های اضطراری در گوشی های تلفن همراه

 

مدت زمان ارائه خدمت

میانگین 6 روز کاری بدون احتساب زمان تائید نمونه در صورت عدم نقص در مدارک ارسالی

هزینه ارائه خدمت

ارائه این خدمت به صورت رایگان می باشد

 

آخرین بروز رسانی :1400/12/24

تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره ۱۷، ساختمان شماره یک

ساعات کاری سازمان: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 الی 16:30

کد پستی: ۱۶۳۱۷۱۳۷۶۱

تلفن گویا: ۰۹۶۳۶۹

public_relationcra.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
Powered by Tetis PORTAL